آسیاب صنعتی: بهترین قیمت اسیاب نیمه صنعتی، خرید آسیاب صنعتی در اصفهان و ایران، اسیاب مواد معدنی و شیمیایی | آسیاب برقی صنعتی کوچک و بزرگ ادویه عطاری و شکر

آسیاب

آسیاب (اسیاب) یا mill (Grinding) یک دستگاه است. به عنوان یک سازه، ماشین یا وسیله آشپزخانه ساخته می شود.مواد جامد را با پودر کردن، خرد کردن، یا برش دادن به قطعات کوچکتر تبدیل می کند. در چنین سیستمی برای خرد کردن(پودر کردن)، هماهنگی بین هر واحد بسیار اهمیت دارد. آسیاب ها دارای انواع مختلف و مواد سازنده متفاوتی دارند. در گذشته پودر کننده ها توسط نیروی انسان یا حیوانات (از طریق میله متصل به سنگ)، باد (اسیاب بادی) یا آب (اسیاب آبی) ساخته می شد. در دوره جدید معمولا از انرژی الکتریکی برای تامین نیرو استفاده می شود.

پودر کردن مواد جامد توسط نیروی مکانیکی اتفاق می افتد. این نیرو ها با غلبه بر نیروی پیوند داخلی، ساختار مواد را می شکند. پس از خردایش وضعیت مواد تغییر میکند: نغییرات در سایز دانه شکل دانه و اندازه سطح مواد انجام میپذیرد.

گریندینگ همچنین به پروسه شکستن، جداسازی، اندازه گیری یا طبقه بندی مواد معدنی (مانند مهندسی استخراج معدن) مرتبط است. به عنوان نمونه خرد کردن یا پودر کردن سنگ برای تولید یکنواخت سنگدانه برای هدف های ساختمانی یا جداسازی پودر یا مصالح برای پر کردن یا ایجاد چسبندگی انجام می شود. پروسه اسیاب همچنین برای حذف آلودگی یا گرفتن رطوبت استفاده می شود (مانند بنتونیت به عنوان رطوبت گیر).

اهداف پودر کردن: افزایش سطح ماه جامد – ساخت جامد با اندازه دلخواه – یا خمیر کردن ماده را دنبال میکند.

 

قواعد محاسباتی آسیاب کردن مواد:

علارقم وجود مطالعات گسترده در زمینه روش های شکست مواد، هیچ فرمول مشخصی بدرستی عمل خردایش یا نتیجه خردایش مرتبط نمیکند. مهندسین معدن، پیتر وون ریتینجر و فردریک کیک و فرد چستر باند به صورت مستقل معادلاتی برای رابطه عمل آسیاب و اندازه دانه ارائه کرده اند. مهندس هاکی اعتقاد داشت سه معادله ارائه شده هرکدام برای یک محدوده کوچک از اندازه های متفاوت دانه مناسب است. وی پیشنهاد داد: همه این معادلات در امتداد یک منحنی واحد ترکیب کند و رابطه هاکی را بنا نمود.

در گریندر های میکس کننده، این رابطه صدق نمی کند و در عوض، برای تعیین هر رابطه ای باید آزمایش انجام شود.

برای ارزیابی نتایج خردایش ، (۱)به اندازه دانه مواد اولیه  و (۲) اندازه حداقل مواد بدون تغییر ماده مورد نیاز است. درجه خردایش نسبت اندازه ها از وضعیت دانه است. تعاریف متعددی برای این مقدار مشخصه وجود دارد:
*-درجه خردایش d80 به سایز دانه اشاره دارد:
درجه آسیاب d80 به سایز دانه
به جای مقدار d80 نیز می توان از d50 یا قطر دانه ها، استفاده کرد.

*-درجه خردایش به سطح خاص مرتبط است:
درجه آسیاب به سطح خاص
مساحت سطح ویژه اشاره کننده به حجم Sv و سطح ویژه اشاره کننده به جرم Sm را می توان از طریق آزمایشات پی برد.

*- درجه خردایش:
درجه آسیاب
در این فرمول از a جهت شکاف تخلیه دستگاه اسیاب برای مواد جامد آسیاب شده استفاده می شود.

نیرو های اسیاب ساده

 

دستگاه های اسیاب (ماشین پودر کننده)

در پردازش مواد، دستگاه اسیاب اندازه ذرات را از طریق ساییدگی و نیروهای فشاری در سطح دانه کم (پودر) میکند. همچنین اسیاب را برای مکانیسم های تولید قطعات بزرگتر نیز استفاده می کنند. به طور کلی، فرآیندهای اسیاب به مقدار نسبتاً زیادی انرژی نیاز دارند.به همین دلیل، اخیراً یک روش آزمایشی برای اندازه گیری انرژی مورد استفاده در محل در حین خردایش با دستگاه های مختلف پیشنهاد شده است.
آسیاب صنعتی - انواع آسیاب صنعتی - روش های تولید پودر میکرونیزه - آسیاب صنعتی(Industrial mill – grinder) چیست؟

آسیاب آتوژن:

آسیاب‌های اتوژن یا خودزا خودآسیابی برای سنگ معدنی هستند: یک درام دوار سنگ‌های بزرگ‌تری از سنگ معدن را در یک حرکت آبشاری پرتاب می‌کند. پرتاب سنگ‌های بزرگ‌تر باعث شکست، ضربه  و اسیاب فشاری ذرات ریزتر می‌شود. از نظر عملکرد مشابه آسیاب ساج است که در زیر توضیح داده شده است. در آتوژن از گلوله های فولادی در خردایش استفاده نمی شود. همچنین به عنوان اسیاب رام شناخته می شود.

 

بال میل:

آسیاب گلوله ای (بال میل) یکی از اسیاب های میکرونیزه معمولی است. یک استوانه چرخان کمی شیبدار یا افقی تا حدی با توپ‌هایی از جنس فلز یا سرامیک پر می‌شود، که با اصطکاک و ضربه با توپ‌های سایشی در حال غلت، مواد را به ظرافت لازم پودر میکنند. معمولا ۳۰درصد فضای بال میل با توپ ها پر می شود. نسبت طول به قطر استوانه ۱/۵ تا ۲/۵ برابر است. مواد از یک طرف وارد مخزن و از طرف دیگر خارج می شوند. آسیاب گلوله ای معمولاً در ساخت سیمان و مراحل آسیاب میکرونیزه فرآوری مواد معدنی استفاده می شود. نسخه‌های کوچک آسیاب‌های گلوله‌ای را می‌توان در آزمایشگاه‌هایی یافت که در آنها برای اسیاب کردن مواد نمونه برای تضمین کیفیت استفاده می‌شوند.
برای پیش بینی توان آسیاب گلوله ای (بال میل) از فرمول زیر استفاده می شود:
E=10W\left({\frac {1}{{\sqrt {P_{{80}}}}}}-{\frac {1}{{\sqrt {F_{{80}}}}}}\right)\, آسیاب گلوله ای

E انرژی است (کیلووات ساعت در هر متریک یا تن کوتاه). W شاخص کار اندازه گیری شده در یک آسیاب گلوله آزمایشگاهی (کیلووات ساعت در هر متریک یا کوتاه تن) است. P80 اندازه محصول مدار آسیاب بر حسب میکرومتر است. F80 اندازه تغذیه مدار آسیاب بر حسب میکرومتر است.

 

گریندینگ میل بوهرستون:

نوع دیگری از گریندیگ میل میکرونیزه بوهرستون فرانسوی است که شبیه  آرد ساز قدیمی است.

 

اسیاب غلتکی پرسی فشار بالا:

یک اسیاب غلتکی پرسی با فشار بالا، که اغلب به عنوان HPGR یا پرس غلتکی شناخته می شود، از دو غلتک با ابعاد یکسان تشکیل شده است که با سرعت محیطی یکسان در مقابل یکدیگر می چرخند.تغذیه به وسیله ی یک قیف به مرکز تو غلتک انجام میگیرد.پرس غلتکی شباهت خاصی به سنگ شکن های غلتکی و پرس های غلتکی برای فشرده سازی پودر ها دارد، اما هدف، ساخت و نحوه عملکرد متفاوت است.فشار بالا باعث فشرده شدن ذرات داخل بستر مواد و تبدیل به ذرات ریزتر میشود، و همچنین باعث ایجاد شکستگی های ریز در سطح دانه می گردد. اسیاب های پرسی غلتکی فشار بالا ۳۰تا ۵۰درصد بهینه تر آسیاب های گلوله ای هستند و معمول نبودن آنها به دلیل جدیدتر بودن است.

 

آسیاب پره ای (میله ای یا برشی):

یک درام دوار باعث اصطکاک و ساییدگی بین میله‌های فولادی و ذرات سنگ معدن می‌شود. اما توجه داشته باشید که اصطلاح «اسیاب میله‌ای» به عنوان مترادف برای آسیاب برشی که میله‌هایی از آهن یا فلزات دیگر است. آسیاب های پره ای کمتر از آسیاب های گلوله ای برای آسیاب مواد معدنی رایج هستند. میله های یا پره های مورد استفاده در آسیاب، معمولاً فولادی با کربن بالا، می توانند از نظر طول و قطر متفاوت باشند. با این حال، هر چه میله‌ها کوچک‌تر باشند، سطح کل بزرگ‌تر است و بنابراین، راندمان آسیاب بیشتر است.

گریندر ساژ (ساج)

SAG مخفف اسیاب نیمه خودکار(آتوژن) است. آسیاب های SAG خودزا هستند که از توپ هایی مانند بال میل نیز استفاده می کنند. آسیاب SAG معمولا یک آسیاب اولیه یا مرحله اول است. آسیاب های SAG از شارژ گلوله ای بین ۸ تا ۲۱ درصد استفاده می کنند. تفاوت ساج با گلوله در نسبت طول به قطر مشخص می شود. این دستگاه طول کم در مقابل قطر زیاد دارد.

انواع آسیاب (اسیاب):

 • گریستمیل(اسیاب آرد ساز) دانه های گندم را به آرد خرد می کند.
 • اسیاب نشاسته
 • گریندر فولاد، فولاد تولید می کند
 • آسیاب شکر (که به آن پالایشگاه قند نیز گفته می شود) چغندرقند یا نیشکر را به محصولات نهایی مختلف تبدیل می کند.
 • Huller (که به آن آسیاب برنج یا پوسته برنج نیز می گویند) برای پوست کندن برنج استفاده می شود.
 • آسیاب قهوه
 • گریندر کلوئیدی
 • دیسک میل
 • برشی
 • آسیاب پین میل (پین دیسک)
 • گریندر لبه آسیاب گریستمیل که به آن آسیاب آرد یا ذرت نیز می گویند
 • آسیاب چکشی ایستا میل
 • آسیاب جت (جت میل) Jet mill
 • ریموند میل
 • ACM
 • هاون و هاون
 • بال میل
 • اسیاب سیاره ای
 • اسیاب بلندر
 • پودر کن سه رول
 • میکرونیزه ارتعاشی
 • اسیاب VSI
 • گریندر ویلی

 

منابع:
بهره مندی از مواد معدنی – نظریه سوم خردایش – خلاصه سند. Onemine.org. بازیابی شده در ۰۹/۱۰/۲۰۱۰٫

لینچ، ای.جی. رولند، سی.ای. (۲۰۰۵). “فصل ۲٫ علم و دانشمندان”. تاریخچه سنگ زنی. انجمن معدن، متالورژی و اکتشاف. شابک ۹۷۸-۰-۸۷۳۳۵-۲۳۸-۳٫ بازیابی ۲۰۲۲-۱۰-۰۴٫